Lecznicze zastosowanie węgla aktywnego - poznaj je!

​Węgiel aktywny to substancja stosowana od lat w przemyśle. Znalazł dla siebie miejsce w filtrach powietrza, wody i alkoholu. Powszechnie stosowany jest w naszych domach i fabrykach. Wszędzie, gdzie korzystamy z jego właściwości, możemy mnożyć zalety.

Większość z nas kojarzy tę substancję z popularnych w ostatnim czasie masek antysmogowych albo z filtrów służących do oczyszczania destylatu. Można sobie zadać pytanie, skąd tak uniwersalne właściwości w zwykłym węglu?

Węgiel aktywny, zwany także aktywowanym składa się głównie z węgla w postaci atomowej i śladowej ilości krzemionki. Jest to w gruncie rzeczy sadza, którą oczyszcza się w procesie wygrzewania w wysokiej temperaturze dochodzącej do niemal tysiąca stopni Celsjusza. Możliwa jest także regeneracja zużytego węgla za pomocą tego samego procesu.

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o… powierzchnię. Węgiel aktywny swoje niewiarygodne zdolności absorpcyjne zawdzięcza nieproporcjonalnie dużej powierzchni względem masy. Powszechnie sprzedawany węgiel aktywny służący filtrowaniu alkoholu posiada ponad 3000 metrów kwadratowych powierzchni na każdy gram. To ponad pół płyty boiska na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tak dużą powierzchnię, węgiel aktywny, zawdzięcza porowatej strukturze drobin węgla, z którego jest zbudowany.

Liczne badania laboratoryjne potwierdzają prozdrowotne właściwości węgla aktywnego. Jedną z podstawowych jest zdolność do wyłapywania zanieczyszczeń z substancji przeznaczonych do spożycia. Najczęściej wykorzystywane jest to przy filtracji wody. Wielu z nas używa filtra węglowego do oczyszczania tak zwanej kranówki. Ta właściwość jest szczególnie istotna przy oczyszczaniu destylatu. Węgiel aktywny po pierwsze eliminuje drobiny, które pozostały w destylacie. Jest ponadto świetnym środkiem, który zapobiega się dostaniu do finalnego produktu odpadów oraz zanieczyszczeń fizycznych pochodzących z osadu, który odkładał się na nieoczyszczonej lub długo nieużywanej aparaturze.

Pochłaniające właściwości węgla aktywnego doskonale sprawdzają się w wyłapywaniu niechcianych zapachów. Powszechnie wiadomo, że nieprzyjemny zapach destylatu jest najtrudniejszym do opanowania problemem, który może mieć rozmaite powody. Na szczęście rura destylacyjna wypełniona węglem aktywnym skutecznie pochłania niechciane estry, pozostawiając destylat w krystalicznej formie. Stąd też węgla aktywnego używa się często w pastach do zębów jako dodatek odświeżający oddech, który eliminuje źródło niechcianego zapachu, inaczej jak w przypadku mentolu, który tylko go maskuje.

Naukowcy potwierdzają także, że węgiel aktywny ma szerokie zastosowanie biobójcze. Powstrzymuje rozwój bakterii i drobnoustrojów. Działa hamująco na rozwój grzybów i pleśni, pozostaje przy tym nieszkodliwy dla ludzi. Ta właściwość powinna mieć dla nas wielorakie zastosowanie. Po pierwsze eliminuje z destylatu bakterie, które mogły się ukryć w zakamarkach aparatury, szczególnie po dłuższej przerwie w używaniu. Po drugie oczyszcza nasze narzędzie do produkcji alkoholu od środka, co jest niemożliwe nawet przy użyciu najdokładniejszych narzędzi. Ponadto, zwłaszcza w przypadku destylatów o mniejszej zawartości alkoholu, eliminuje drożdże, które przypadkiem pozostały w płynie aż do tego momentu.

Węgiel aktywny używany jest także jako środek pochłaniający szkodliwe substancje, które dostały się do naszego organizmu drogą pokarmową. Zanim jednak zastosujemy ten środek w leczeniu zatrucia, należy skonsultować się z lekarzem. Przedawkowanie węgla aktywnego może doprowadzić do zaparć, nudności i wymiotów. Na szczęście węgiel aktywny nie przenika do filtrowanych substancji w żadnej formie.

Na podstawie powyższych faktów można szybko wysnuć wniosek, że filtracja węglem aktywnym sprawia, że nasz destylat nabiera wartości i szlachetnego smaku. Nie byłoby to możliwe przy użyciu tradycyjnych filtrów. Ponadto ważne jest to, że węgiel aktywny nie zabarwia i nie psuje destylatu. Sam w sobie pozostaje bezwonny i bezsmakowy. Wielokrotna destylacja pozwala na pozbycie się nawet mikroskopijnych zanieczyszczeń.

Węgiel aktywny używany w rurach filtrujących wykazuje podobne właściwości, jak ten, który znajduje zastosowanie w medycynie. Jedyną różnicą jest powierzchnia absorpcyjna, która w węglu medycznym jest o około dwadzieścia procent większa. Jednak sam proces przygotowania, oczyszczania i aktywowania węgla pozostaje bez zmian.

Węgiel aktywny, który raz został wykorzystany, można ponownie oczyścić za pomocą wysokiej temperatury. Pory węgla aktywnego można uwolnić za pomocą zwykłego piekarnika. Wystarczy taki węgiel umieścić na kilkadziesiąt minut w domowej kuchence w temperaturze około 250 stopni. Dzięki temu odzyskamy około połowy zdolności do pochłaniania takiego węgla.

Na naszej stronie znajdziemy najwyższej jakości węgiel aktywny stosowany do filtracji szlachetnych alkoholi. Proponowane przez nas węgle aktywne doskonale sprawdzają się w oczyszczaniu wody, destylatu i tak zwanym “ratowaniu” zepsutej nalewki. Szczegóły znajdziemy w opisach konkretnych produktów.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!