Węgiel aktywny w produkcji alkoholu

Węgiel aktywny jest znanym adsorbentem zarówno w medycynie, jak i produkcji alkoholu. Jednak to właśnie medycyna była dziedziną, w której zaczęto stosować i w której rozpowszechnił się węgiel. To Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym ran po to, aby zaczęły się szybciej goić oraz aby usunąć ich przykry zapach. W 1771 roku szwedzki badacz Scheele odkrył zjawisko, które nazywamy adsorpcją. Początki przemysłowych zastosowań węgla datuje się na początki XX w., co wiąże się z rozwojem przemysłu cukrowniczego, gdzie znalazł on zastosowanie w celu odbarwiania syropów.

Proces adsorpcji zasadniczo polega na przytwierdzaniu się cząsteczek do powierzchni materiału, czyli sorbentu. Węgiel aktywny posiada silnie rozwiniętą powierzchnię, dzięki czemu jest znakomitym sorbentem, który potrafi pochłonąć substancje w ilości blisko 20% własnej masy. Proces oczyszczania alkoholu przy użyciu węgla aktywnego najlepiej przeprowadzić, gdy jego moc nie przekracza 45%. Chodzi o to, że im wyższa zawartość alkoholu, tym trudniej będzie oddzielić z niego zanieczyszczenia. Co więcej, przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być możliwie jak najniższa. Ogólnie eksperci wskazują, że do oczyszczenia 1 litra spirytusu potrzeba 50 gram węgla aktywnego.



Działanie węgla aktywnego


Zasada działania i magiczne wręcz właściwości węgla aktywnego zawdzięczane są jego porowatej budowie. W procesie produkcji w surowcu bazowym wytwarzane są rozgałęzione kanały, które inaczej nazywa się porami. Zależnie od wielkości wspomnianych porów mówimy o makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) bądź mikroporach (<2 nm). Tego rodzaju budowa zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału tak, że 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500 m2 powierzchni. Węgiel aktywny służy do filtrowania, oczyszczania wody bądź destylatów. W wyniku jego działania płyn otrzymany w tym procesie jest wyjątkowo czysty w smaku i zapachu.


Filtrowanie


Proces filtrowania alkoholu przy użyciu węgla aktywnego zaczyna się od przepłukania substancji 2-3krotnie wrzątkiem przez sitko. Po tych czynnościach węgiel nadaje się bezpośrednio do wsypania do tuby filtracyjnej, po czym można zacząć filtrację alkoholu. Jeśli nie posiadasz specjalnej tuby filtracyjnej, możesz zastąpić ją zwykłym słojem. Wówczas trzeba wlać do niego spirytus oraz odpowiadającą mu właściwą porcję węgla aktywnego. Do oczyszczenia 1 litra spirytusu potrzeba 50 gram. węgla aktywnego. Po zmieszaniu substancji trzeba odstawić ciecz na 2 do 3 tygodni w ciemnym miejscu, raz na jakiś czas potrząsając słojem. Wadą tego sposobu jest jego czasochłonność, natomiast efekt końcowy jest taki sami, jak w przypadku użycia tuby filtracyjnej. Zużyty już węgiel aktywny odznacza się gorszym smakiem filtrowanego destylatu, jednak można go użyć ponownie. Jeśli już przestanie nas satysfakcjonować, trzeba dosypać porcję świeżego węgla i można działać dalej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!