Węgiel aktywny Coobra

Węgiel aktywny to adsorbent, który co ciekawe na początku stosowany był w medycynie. Otóż Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym po to, aby usunąć ich przykry zapach. Początki przemysłowych zastosowań węgla wiążą się z rozwojem przemysłu cukrowniczego, gdzie na początku XX wieku znalazł on zastosowanie w celu odbarwiania syropów. To w 1771 roku szwedzki badacz Scheele odkrył zjawisko zwane adsorpcją. Zasadniczo polega ono na przytwierdzaniu się cząsteczek do powierzchni materiału, czyli sorbentu. Przez tak silnie rozwiniętą powierzchnię węgiel aktywny jest znakomitym sorbentem, który potrafi pochłonąć substancje w ilości blisko 20% własnej masy.

Proces oczyszczania alkoholu najlepiej przeprowadzić, gdy jego moc nie przekracza 45%. Wiąże się to z faktem, że im wyższa zawartość alkoholu, tym trudniej oddzielić z niego zanieczyszczenia. Ponadto przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być jak najniższa. Zasadniczo przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 litra spirytusu potrzeba 50g węgla aktywnego.


Moc węgla


Zasada działania i cudowne wręcz właściwości węgla aktywnego tkwią w jego porowatej budowie. W procesie produkcji w surowcu bazowym wytwarzane są rozgałęzione kanały, tak zwane pory. Zależnie od ich wielkości mówimy o makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) bądź mikroporach (<2 nm). Taka konstrukcja zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału tak, że 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500m2 powierzchni.


Węgiel Coobra


Prezentowany węgiel Coobra służy do filtrowania, oczyszczania wody bądź destylatów. W wyniku jego działania otrzymany płyn jest czysty w smaku i zapachu. Do głównych zadań węgla Coobra należą: eliminowanie mikro-zanieczyszczeń; odbarwianie alkoholu; usuwanie nieprzyjemnego zapachu oraz skuteczna absorpcja fenoli, tłuszczy czy białek. Ponadto, węgiel może zostać użyty do przefiltrowywania wody. Pamiętajmy, żeby zachować jak najniższą temperaturę cieczy. Wskazane jest nawet jej wcześniejsze zmrożenie w zamrażarce. Wszystko po to, aby adsorpcja zanieczyszczeń z węglem była jak najwyższa.


Filtrowanie


Proces przeprowadza się tak, że węgiel przepłukuje się 2-3krotnie wrzątkiem przez sitko. Teraz węgiel nadaje się bezpośrednio do wsypania do tuby filtracyjnej, po czym można zacząć filtrację alkoholu. Jeśli nie posiadamy tuby filtracyjnej, możemy zastąpić ją zwykłym słojem. Wówczas należy wlać do niego spirytus oraz odpowiadającą mu porcję węgla. Ogólnie przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 litra spirytusu potrzeba 50g węgla aktywnego. Teraz trzeba odstawić ciecz na 2-3 tygodnie w ciemnym miejscu, co jakiś czas energicznie potrząsając. Wadą tej metody jest jej czasochłonność, natomiast efekt końcowy jest identyczny, gdybyśmy użyli tuby filtracyjnej. Zużyty już węgiel odznacza się gorszym smakiem filtrowanego destylatu. Jeśli przestanie nas satysfakcjonować, należy dosypać porcję świeżego węgla.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!