Płynny węgiel aktywny

Węgiel aktywny w płynie stosowany jest zasadniczo w procesie fermentacji w celu oczyszczenia przygotowywanego nastawu. Produkt można stosować również po procesie destylacji. Do głównych zadań węgla aktywnego w płynie należy wchłonięcie niepożądanych związków wytworzonych w procesie fermentacji. Użycie produktu wpływa również znacząco na redukcję zapachu i smaku destylatu.

Główną zaletą aktywnego węgla w płynie jest to, że dodany w trakcie procesu fermentacji nastawu już wtedy wiąże trwale niepotrzebne, uboczne produkty. Tym sposobem produkt pozwala na uzyskanie spirytualiów o dużo wyższych walorach smakowych i zapachowych. Węgiel aktywny płynny najlepiej więc dodać do nastawu na samym początku procesu fermentacji np. cukrówki. Jego właściwością jest to, że doskonale adsorbuje niepożądane produkty smakowo - zapachowe, powstające w czasie fermentacji. Oznacza to, że finalny produkt jest dużo lepszy i powstaje mniej fuzli.


Jak działa płynny węgiel aktywny?


W trakcie procesu fermentacji drożdże przetwarzają cukry na alkohol według wzoru chemicznego – C6H12O6 = 2C2H5OH + CO2. Powstaje wówczas alkohol etylowy oraz dwutlenek węgla, lecz musimy pamiętać, że to nie jedyne produkty, jakie powstają w procesie fermentacji. Otóż w jego trakcie powstaje szereg rozmaitych produktów ubocznych takich jak gliceryna, kwas bursztynowy, kwas octowy oraz wyższe alkohole i estry. Oczywiście produkty te nie są pożądane w naszych domowych trunkach. Stosując na etapie fermentacji węgiel aktywny płynny, możemy w bardzo prosty i szybki sposób oczyścić nastaw już na tej początkowej fazie, co znacznie ułatwia i przyśpiesza późniejsze czynności. Produkt działa tak, że cząsteczki węgla aktywnego dzięki swoim właściwościom adsorpcyjnym wiążą niepożądane uboczne produkty fermentacji. Proces fermentacji kończy się, kiedy wskazania cukromierza są na poziomie minus 3 st.Blg. Wówczas przygotowywany nastaw należy odgazować poprzez intensywne wymieszanie aż do zaniknięcia piany. Chodzi więc głównie o to, aby dokładnie usunąć powstały w trakcie fermentacji dwutlenek węgla. Kolejnym krokiem jest sklarowanie powstałego płynu odpowiednim środkiem klarującym.


Czy można stosować węgiel płynny inaczej?


Destylując domowy alkohol, pozbywamy się niechcianych substancji, które mogą znacznie wpływać na smak i zapach finalnego trunku. Jednym z produktów, które usprawnią ten proces oczyszczania, jest charakteryzowany węgiel aktywny w płynie. Warto wiedzieć, że produkt można również dodać do gotowego destylatu rozcieńczonego do mocy konsumpcyjnej w celu jego oczyszczenia. Wówczas musimy dolać go do przygotowywanego nastawu i pozostawić na okres od 3 do 4 dni. W tym czasie węgiel płynny powinien samoczynnie osadzić się na dnie naczynia z destylatem. Efekt końcowy jest zadowalający, ponieważ podczas fermentacji powstaje znacznie mniejsza ilość fuzli, co sprawia, że otrzymujemy czysty, niczym niezmącony alkohol.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!