Węgiel aktywny służy przede wszystkim do filtrowania, oczyszczania wody bądź destylatów. W wyniku tego procesu otrzymujemy czysty płyn zarówno w smaku, jak i zapachu. Na rynku znajdziemy węgiel kamienny, drzewny oraz kokosowy. Węgiel Fantom to niezwykle skuteczny węgiel kamienny o wysokim współczynniku absorpcji.
Zalążki przemysłowego zastosowania węgla aktywnego związane są z rozwojem przemysłu cukrowniczego. Otóż na początku XX wieku znalazł on zastosowanie w odbarwianiu syropów. Swoje działanie i cudowne właściwości, węgiel aktywny zawdzięcza porowatej budowie. W procesie produkcji w surowcu bazowym wytwarzają się rozgałęzione kanały, czyli pory. Zależnie od ich wielkości mówimy o makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) bądź mikroporach (<2 nm). Budowa taka zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału, czyli 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500m2 powierzchni. Węgiel Fantom należy do najpopularniejszych marek na rynku.
Jak stosować węgiel aktywny?
Węgiel aktywny można wykorzystać na kilka sposobów. Pierwszy polega na wsypaniu odpowiedniej ilość węgla aktywnego do słoika z płynem i pozostawić na kilka dni często mieszając kilka razy dziennie. W sposobie tym należy sprawdzić ilość metodą prób, ponieważ jest ona zależna od filtrowanego płynu i ilości zanieczyszczeń. Na koniec całość trzeba przefiltrować tak, aby oddzielić płyn od węgla. Kolejna opcja polega na użyciu właściwie przygotowanych zestawów do filtracji destylatów, jak różnego rodzaju stalowych rur przygotowanych do filtracji destylatów. Pamiętajmy, że wielkość powierzchni węgla aktywnego, ma bezpośredni wpływ na czystość otrzymanej cieczy oraz na szybkość jej przepływu. Oczywiście wszystko przy założeniu, że stosujemy specjalny aparat rurowy do filtracji. Oznacza to, że im powierzchnia większa, tym produkt końcowy jest czystszy, a czas potrzebny do przefiltrowania dłuższy. Węgiel aktywny w rurze dobrze przepłukać wodą przed wlaniem destylatu oraz po zakończeniu filtrowania, ponieważ w ten sposób wypłuczemy resztki destylatu, który utknął w węglu.
Dobre rady
Węgiel aktywny ma też inne zastosowania. W sytuacji, gdy robimy nalewkę lub jakąś wódkę smakową i na koniec nie jesteśmy zadowoleni z uzyskanych efektów, możemy użyć węgla aktywnego do uratowania naszego alkoholu. Otóż ze względu na swoje właściwości, węgiel wyeliminuje niedobry posmak i zapach z alkoholu. Tym sposobem otrzymamy szansę na ponowne wykorzystanie czystego alkoholu na przykład do innej nalewki czy wódki smakowej. Aby jednak to zrobić, należy zalać w słoiku niechciany alkohol lub nalewkę w większej proporcji niż standardowo stosowana ok. 80-100g węgla na 1 litr, na okres od 5 do 10 dni. Zasada jest taka, że im dłużej, tym lepiej. Pamiętaj, żeby codziennie mieszać. Po upływie wskazanego czasu całość wystarczy tylko przefiltrować i można ponownie użyć w celu przyrządzenia alkoholu o upragnionym smaku i aromacie.
Polecamy
Najnowsze
Jak zrobić domowe wino? Prosty przepis!
Polacy coraz chętniej decydują się na wytwarzanie domowych alkoholi. Tyczy się to jednak nie tylko piwa czy bimbru lub innych typowych... [...]