Węgiel aktywny MixerMan 1,7l

Węgiel aktywny to produkt, służący głównie do filtrowania i oczyszczania wody oraz destylatów. W wyniku zastosowania węgla możemy otrzymać czysty płyn zarówno w smaku, jak i aromacie. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów węgla, to jest kamienny, drzewny oraz kokosowy. Węgiel Fantom to niezwykle skuteczny węgiel kamienny, odznaczający się wysokim współczynnikiem absorpcji.

Węgiel aktywny na przemysłową skalę zaczęto stosować wraz z rozwojem przemysłu cukrowniczego. Na progu XX wieku znalazł on zastosowanie między innymi w odbarwianiu syropów. Swoje niezwykłe działanie węgiel aktywny zawdzięcza specyficznej porowatej budowie. Otóż w procesie produkcji w surowcu bazowym powstają rozgałęzione kanały, czyli pory. W zależności od ich wielkości możemy mówić o makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) bądź mikroporach (<2 nm). Tego rodzaju budowa zapewnia silne rozwinięcie powierzchni właściwej materiału. Oznacza to, że 1 gram węgla może skrywać nawet do 1000-1500m2 powierzchni. Z racji rozbudowanych możliwości absorpcji węgiel Fantom należy do najpopularniejszych marek na rynku.


Zasady użycia węgla aktywnego


Węgiel aktywny znajduje wielorakie zastosowanie. Pierwsza opcja polega na wsypaniu właściwej ilości węgla aktywnego do słoika z płynem i pozostawieniu na kilka dni. Bardzo ważne jest, żeby mieszać ciecz kilka razy dziennie. Odpowiednią ilość węgla należy sprawdzić metodą prób i błędów, ponieważ jest ona zależna od filtrowanego płynu i ilości obecnych w nim zanieczyszczeń. Na koniec całość trzeba przefiltrować tak, aby dokładnie oddzielić płyn od węgla. Kolejny sposób polega na użyciu odpowiednio przygotowanych zestawów do filtracji destylatów, jak np. stalowych rur przygotowanych do filtracji destylatów. Musimy pamiętać, że wielkość powierzchni węgla aktywnego ma bezpośredni wpływ na czystość otrzymanego płynu oraz na szybkość jej przepływu. Wszystko to przy założeniu, że wykorzystamy specjalny aparat rurowy do filtracji. Oznacza to, że im powierzchnia większa, tym produkt końcowy będzie czystszy, a czas potrzebny do przefiltrowania dłuższy. Węgiel aktywny w rurze dobrze jest przepłukać wodą tuż przed wlaniem destylatu, jak również po zakończeniu filtrowania. Chodzi o to, żeby wypłukać resztki destylatu, który utknął w węglu.


Praktyczne zastosowanie


Węgiel aktywny można zastosować też w sytuacji, gdy robimy nalewkę lub jakąś wódkę smakową i na koniec nie jesteśmy zadowoleni z uzyskanych rezultatów. Wówczas, możemy użyć węgla do uratowania alkoholu. Otóż węgiel wyeliminuje z niego niedobry posmak i zapach. Mamy więc szansę na ponowne wykorzystanie czystego alkoholu na przykład do innej nalewki czy wódki smakowej. W tym celu należy zalać niechciany alkohol lub nalewkę węglem w większej proporcji niż standardowo stosowana, czyli ok. 80-100g węgla na 1 litr, na okres od 5 do 10 dni. Oczywiście im dłużej, tym lepiej. Pamiętaj jednak, żeby codziennie mieszać ciecz. Po upływie kilku dni całość wystarczy tylko przefiltrować i można ponownie użyć.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!