Kokosowy węgiel aktywny - czy faktycznie jest najlepszy?

Węgiel aktywny jest substancją, która składa się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej oraz częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu. Poza węglem substancja zawiera ponadto popiół, głównie tlenki metali alkalicznych i krzemionkę. Substancja ta odznacza się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy, dzięki czemu jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych. Węgiel aktywny produkowany jest z różnych materiałów, między innymi z łupin orzecha kokosowego. Przez wielu ekspertów wykorzystujących węgiel aktywny do filtrowania alkoholu, właśnie węgiel kokosowy uważany jest za najlepszy. Czy to prawda?

Węgiel aktywny produkowany jest z różnych materiałów. Do surowców stosowanych do produkcji węgla aktywnego zalicza się między innymi: węgiel kamienny, węgiel brunatny, półkoks, koks, torf, lignina, drewno, pestki owoców i skorupki orzechów. Filtry z węglem aktywnym, jak również sam węgiel aktywny usuwają lub zmniejszają stężenie wielu lotnych związków organicznych, pestycydów i herbicydów, a także chloru, benzenu, związków trihalogenometanu, radonu, rozpuszczalników oraz innych wytworzonych przez człowieka chemikaliów, łącznie z metalami ciężkimi. Warto dodać, że mocno sprasowane bloki węglowe w filtrach do wody usuwają cząstki o rozmiarze nawet do 0,5 mikrona, w tym cysty giardia lub cryptosporadium, mętność oraz pyłki.

Węgiel kokosowy

Węgiel aktywny kokosowy pozyskiwany jest z łupin orzecha kokosowego i powszechnie zalicza się do najszlachetniejszych odmian węgla stosowanego w gorzelnictwie. Węgiel ten produkowany jest z łupin orzecha kokosowego metodą paro-gazową. Substancja ma bogate zastosowanie, jak oczyszczanie i odbarwianie alkoholu, produkcja napojów, uzdatnianie wody, oczyszczanie wody oraz oczyszczanie cieczy. Stosowany jest głównie w gorzelnictwie, do filtrowania destylatów. To właśnie ze względu na surowiec, z którego węgiel ten jest produkowany, odmiana ta posiada wysoką wytrzymałość ziaren na ścieranie oraz niską zawartość popiołu.

Charakterystyka węgla kokosowego

Ziarnisty gorzelniczy węgiel aktywny kokosowy z racji swoich właściwości zalicza się do czołówki węgli aktywnych stosowanych w gorzelnictwie. Swoje wyjątkowe właściwości pochłaniania niepożądanych związków organicznych, węgiel aktywny kokosowy zawdzięcza silnie porowatej strukturze uzyskanej w wyniku specjalnej obróbki termicznej łupin orzechów kokosowych i działaniu pary wodnej. Produkt ten posiada bardzo wysoką zdolność absorbowania rozmaitych substancji organicznych. Bardzo wysokiej jakości węgiel kokosowy stosowany jest w gorzelnictwie do dezodoryzacji cieczy, co znacznie poprawia zapach i smak destylatu oraz eliminuje nieciekawy zapach drożdży. Co więcej, węgiel kokosowy skutecznie łagodzi smak i zapach alkoholi. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest to węgiel do przemysłowego oczyszczania wody i powietrza, tylko i wyłącznie do oczyszczania alkoholu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!