Czym jest węgiel aktywny i do czego służy?

Wbrew pozorom samodzielne przygotowanie wysoko oprocentowanego alkoholu dobrej jakości wcale nie jest zadaniem prostym. Na szczęście przy odrobinie wprawy i z udziałem odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu, możemy przyrządzić wyśmienite trunki nawet w warunkach domowych. Jednym z najważniejszych etapów w domowej produkcji napojów o wysokiej zawartości alkoholu jest dokładne oczyszczanie destylatu. Czego należy w tym celu użyć?

Do właściwego przeprowadzenia procesu filtracji nastawu najczęściej wykorzystuje się węgiel aktywny. Jest to materiał o doskonałych właściwościach absorpcyjnych, czyli o dużej zdolności do wchłaniania różnego rodzaju niepożądanych substancji, w tym szkodliwych związków, jakie mogą znajdować się w alkoholowym destylacie. Nieusunięte sprawią, że nasz trunek będzie posiadał przykry smak i aromat


Właściwości i użycie


Ze względu na swoją unikalną, porowatą strukturę, węgiel aktywny posiada silne zdolności absorpcyjne. Między innymi dlatego przez wieki używany był w medycynie. Obecnie aktywny węgiel w formie specjalnego granulatu wykorzystuje się powszechnie do oczyszczania destylatów alkoholowych ze związków zapachowych, które psują smak trunku. Węgiel aktywny z łatwością pochłania te zapachy, dzięki czemu otrzymujemy czysty alkohol wolny od niepożądanych aromatów, które w negatywny sposób przekładają się na smak i jakość wysokoprocentowych trunków.


Proces filtracji


Należy pamiętać, że zdolności absorpcyjne węgla aktywnego są ograniczone. Oznacza to, że nie jest on w stanie wchłonąć wszystkich substancji zapachowych znajdujących się w destylacie. Dodatkowo im wyższa procentowa zawartość alkoholu w destylacie, tym słabsze działanie węgla. Chcąc uzyskać przyjemny smaki samodzielnie przygotowanego trunku, proces oczyszczania destylatu powinniśmy rozpocząć, zanim zawartość alkoholu przekroczy 40-45%. Węgiel aktywny będzie również działał w optymalny sposób, gdy temperatura destylatu będzie odpowiednio niska. Zanim więc dodamy go do destylatu, sam destylat należy wcześniej schłodzić, najlepiej do – 10 stopni C. W tym celu możemy umieścić go w zamrażarce. Do oczyszczenia 1 litra destylatu potrzebujemy około 50 gram węgla. Przed użyciem węgiel należy przelać gorącą wodą, przez co nie wypije on naszego destylatu i jednocześnie uruchomimy jego właściwości absorpcyjne. Odmierzoną dawkę należy umieścić w pojemniku z destylatem i odstawić na kilka dni czasu. Płyn trzeba kilka razy dziennie mieszać, dzięki czemu węgiel wchłonie większą ilość substancji zapachowych znajdujących się w destylacie. Po kilku dniach trzeba przelać destylat przez ściereczkę lub specjalny wkład filtracyjny, oddzielając węgiel od destylatu. To wszystko! Tym sposobem otrzymaliśmy alkohol wolny od nieprzyjemnych substancji zapachowych.


Jak wybrać?


Na rynku znajdziemy wiele odmian węgla, jednak do najpopularniejszych marek na rynku należą Storms, Fantom, Coobra, BG09. Różnią się one stopniem absorpcji i surowcem, z którego został wytworzony. Największą powierzchnię absorpcji, czyli 1150 m2/g, ma węgiel Storms, który wytwarzany z drewna kokosowego. Pozostałe produkty wytwarzane są z węgla kamiennego i ich stopień absorpcji wynosi od 1000 do 1100 m2/g.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!