Węgiel aktywny a dietetyczne trendy

Węgiel aktywny powszechnie kojarzy się z lekarstwem na dolegliwości żołądkowe lub substancją służącą do filtracji cieczy. Obecnie stał się on jednak jednym z najmodniejszych dodatków do koktajli i smoothies. Zapewne słyszeliście już o czarnych lodach? W innych krajach węgiel aktywny sukcesywnie zdobywa popularność, stając się nową spiruliną. Niech nie zdziwi nas więc fakt, że jeśli chodzi o trendy dotyczące zdrowego żywienia czerń stała się nową zielenią.

Na półkach sklepowych placówek ze zdrową i modną żywnością coraz częściej pojawiają się już czarne batoniki, puszki z czarnym proszkiem, którego dodawanie do codziennego smoothie stanie się za chwilę nowym trendem wśród fanów dietetycznych newsów. Główną zaletą tej substancji są jej funkcje absorbujące różnego rodzaju toksyny. Z tego właśnie powodu jego stosowanie jest obecnie jednym z elementów modnego w ostatnim czasie całościowego detoksu.


Czym jest węgiel aktywny?


Węgiel aktywny jest substancją, która składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej, częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu. Należy podkreślić, że poza węglem zawiera zwykle popiół, głównie tlenki metali alkalicznych i krzemionkę. Substancja ta odznacza się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy, przez co jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych.


Jak stosować?


Aktywny węgiel medyczny możemy ze spokojem rozpuścić w wodzie. Między innymi z tego powodu na zachodzie zapanowała już moda na tak zwane "czarne lemoniady". Chodzi o koktajle z dodatkiem właśnie węgla aktywowanego, których głównym zadaniem jest wspomaganie organizmu podczas detoksu lub codziennej walki z toksynami. Aby przygotować taką czarną lemoniadę, należy wymieszać z wodą sok z cytryny oraz miód. Dopiero po połączeniu tych składników, możemy dodać dwie kapsułki węgla aktywowanego.


Czy węgiel jest bezpieczny?


Węgiel aktywny skutecznie absorbuje toksyny, co znacznie przyspiesza usuwanie ich z organizmu. Jego stosowanie może stać się podstawą rytuału oczyszczania organizmu, jednak należy zachować w tek kwestii pewną ostrożność. Mimo entuzjazmu wielu dietetyków eksperci zachowują nieco więcej sceptycyzmu i dozy nieufności. Otóż, zanim sięgniemy po produkty czy suplementy z dodatkiem węgla aktywowanego, należy przede wszystkim skontaktować się ze swoim lekarzem. Otóż stosowanie takich produktów może mieć znaczny wpływ na wchłanianie niektórych leków. Jego stosowanie nie jest też wskazane przy niektórych chorobach i dolegliwościach. Jeśli na przykład doskwierają nam jakieś dolegliwości, wtedy szczególnie należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. Podejmowanie się samo-diagnozy w takiej sytuacji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tak więc eksperci zalecają pewną ostrożność względem popularnego trendu, jednak sklepy i producenci różnorodnych produktów z dodatkiem węgla aktywnego notują bardzo duże zainteresowanie tą nowinką. Pamiętajmy więc, żeby skonsultować się z lekarzem, zanim przejdziemy na węglowy detoks. Dotyczy to szczególnie tych, którzy przyjmują leki i cierpią na różnego rodzaju dolegliwości.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!