Inne zastosowania węgla aktywnego

Węgiel aktywny od wieków używany jest w rozmaitych dziedzinach. Najwcześniej zaczęto stosować go w medycynie i do dzisiaj sprawdza się jako świetny środek, który ma nam pomóc w walce z problemami trawiennymi czy problemami skórnymi. W ogóle w medycynie jest tak wiele zastosowań węgla aktywnego, że nie sposób wymienić wszystkie sposoby użycia. Warto jednak wiedzieć, że substancja ta ma wiele zastosowań, o których wielu z nas nie ma nawet pojęcia! Oto kilka ciekawszych zastosowań dla węgla aktywnego.

Węgiel aktywny to substancja składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej, częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu. Warto zaznaczyć, że poza węglem zawiera zwykle popiół, głównie tlenki metali alkalicznych i krzemionkę. Substancja ta charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy, dzięki czemu jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych.


Oczyszczająca maseczka


Węgiel aktywny świetnie oczyszcza naszą skórę, a maseczkę z niego przygotujesz w zaledwie minutę. Wsączy, że dwie kapsułki węgla wymieszasz z jedną łyżką żelatyny i odrobiną wody. Nałóż miksturę na twarz i zaczekaj, aż wyschnie, po czym zdejmij. W ten sposób szybko oczyścisz pory skóry, odświeżysz cerę oraz usuniesz wągry i zaskórniki.


Węgiel aktywny do oczyszczania cieczy


Węgiel aktywny stosowany jest na szeroką skalę do oczyszczania różnego rodzaju cieczy. Wykorzystuje się go do uzdatniania wody pitnej w wodociągach i przy produkcji napojów oraz do oczyszczania wody w akwariach i wody przemysłowej. Równie pożyteczny jest w procesie odolejania kondensatów. Substancja używana jest też do oczyszczania ścieków, odtłuszczania i odbarwiania rozpuszczalników, oczyszczania i/lub odbarwiania oraz dezodoryzacji w różnych gałęziach przemysłu, np. farmacji, klarowania syropów (cukiernictwo, przemysł ziemniaczany), oczyszczania i odbarwiania alkoholi, oczyszczania i odwadniania parafin i wosków oraz oczyszczania i regeneracji kąpieli galwanicznych. Węgla można też użyć do polepszania smaku i zapachu tłuszczów i olejów.


Czarne lody?


Węgiel aktywny świetnie sprawdza się też jako barwnik spożywczy. Zapewne spotkaliście się ostatnio z modą na czarne wersje różnych potraw, jak np. czarne lody. Mimo że wyglądają dość sztucznie, to barwnik jest w 100% bezpieczny i naturalny, ponieważ jest nim właśnie węgiel. Używa się go tak samo jak innych barwników spożywczych, a przy tym oferuje dużo ciekawszy efekt.


Walka z kacem


Okazuje się, że kapsułki węgla aktywnego mogą skutecznie uchronić nas przed kacem. Co prawda węgiel aktywny nie wchłania alkoholu, ale z całą pewnością pomoże usunąć nadmiar toksyn z organizmu, które powodują kaca. Wystarczy, że przyjmiemy węgiel w tym samym, czasie co spożywamy alkohol, a znacznie obniżymy ilość promili we krwi. Najlepiej jest wziąć cztery kapsułki z węglem aktywnym zaraz po spożytym alkoholu i popić niewielką ilością wody.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!