Węgiel aktywny od wieków używany jest w rozmaitych dziedzinach. Najwcześniej zaczęto stosować go w medycynie i do dzisiaj sprawdza się jako świetny środek, który ma nam pomóc w walce z problemami trawiennymi czy problemami skórnymi. W ogóle w medycynie jest tak wiele zastosowań węgla aktywnego, że nie sposób wymienić wszystkie sposoby użycia. Warto jednak wiedzieć, że substancja ta ma wiele zastosowań, o których wielu z nas nie ma nawet pojęcia! Oto kilka ciekawszych zastosowań dla węgla aktywnego.
Węgiel aktywny to substancja składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej, częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu. Warto zaznaczyć, że poza węglem zawiera zwykle popiół, głównie tlenki metali alkalicznych i krzemionkę. Substancja ta charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy, dzięki czemu jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych.
Oczyszczająca maseczka
Węgiel aktywny świetnie oczyszcza naszą skórę, a maseczkę z niego przygotujesz w zaledwie minutę. Wsączy, że dwie kapsułki węgla wymieszasz z jedną łyżką żelatyny i odrobiną wody. Nałóż miksturę na twarz i zaczekaj, aż wyschnie, po czym zdejmij. W ten sposób szybko oczyścisz pory skóry, odświeżysz cerę oraz usuniesz wągry i zaskórniki.
Węgiel aktywny do oczyszczania cieczy
Węgiel aktywny stosowany jest na szeroką skalę do oczyszczania różnego rodzaju cieczy. Wykorzystuje się go do uzdatniania wody pitnej w wodociągach i przy produkcji napojów oraz do oczyszczania wody w akwariach i wody przemysłowej. Równie pożyteczny jest w procesie odolejania kondensatów. Substancja używana jest też do oczyszczania ścieków, odtłuszczania i odbarwiania rozpuszczalników, oczyszczania i/lub odbarwiania oraz dezodoryzacji w różnych gałęziach przemysłu, np. farmacji, klarowania syropów (cukiernictwo, przemysł ziemniaczany), oczyszczania i odbarwiania alkoholi, oczyszczania i odwadniania parafin i wosków oraz oczyszczania i regeneracji kąpieli galwanicznych. Węgla można też użyć do polepszania smaku i zapachu tłuszczów i olejów.
Czarne lody?
Węgiel aktywny świetnie sprawdza się też jako barwnik spożywczy. Zapewne spotkaliście się ostatnio z modą na czarne wersje różnych potraw, jak np. czarne lody. Mimo że wyglądają dość sztucznie, to barwnik jest w 100% bezpieczny i naturalny, ponieważ jest nim właśnie węgiel. Używa się go tak samo jak innych barwników spożywczych, a przy tym oferuje dużo ciekawszy efekt.
Walka z kacem
Okazuje się, że kapsułki węgla aktywnego mogą skutecznie uchronić nas przed kacem. Co prawda węgiel aktywny nie wchłania alkoholu, ale z całą pewnością pomoże usunąć nadmiar toksyn z organizmu, które powodują kaca. Wystarczy, że przyjmiemy węgiel w tym samym, czasie co spożywamy alkohol, a znacznie obniżymy ilość promili we krwi. Najlepiej jest wziąć cztery kapsułki z węglem aktywnym zaraz po spożytym alkoholu i popić niewielką ilością wody.
Zobacz również
Polecamy
Najnowsze
Jak zrobić domowe wino? Prosty przepis!
Polacy coraz chętniej decydują się na wytwarzanie domowych alkoholi. Tyczy się to jednak nie tylko piwa czy bimbru lub innych typowych... [...]