Jak wybrać odpowiedni węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to znana substancja adsorbująca, która wykorzystywana jest m.in. w medycynie. Obecnie znalazła powszechne zastosowanie w produkcji alkoholu. Jednak początki jej świadomego wykorzystywania przez człowieka wiążą się właśnie z medycyną. Otóż Hipokrates i jego uczniowie zalecali zasypywanie węglem drzewnym różnego rodzaju ran po to, aby szybciej zainicjować proces gojenia oraz aby usunąć ich przykry zapach. Z czasem substancje zaczęto wykorzystywać w innych dziedzinach i tak np. w 1771 r., szwedzki badacz Scheele odkrył zjawisko, które nazywamy adsorpcją. Początki przemysłowych zastosowań węgla to jednak dopiero XX wiek, co wiąże się z rozwojem przemysłu cukrowniczego, w którym znalazł on zastosowanie w odbarwianiu syropów.

Wbrew temu, co może nam się wydawać, samodzielne przygotowanie wysoko oprocentowanego alkoholu dobrej jakości wcale nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście wystarczy odrobina wprawy i odpowiedni sprzęt, a będziemy mogli przyrządzić wyśmienite trunki nawet w warunkach domowych. Musimy jednak pamiętać, że jednym z najważniejszych etapów w domowej produkcji napojów o wysokiej zawartości alkoholu jest dokładne oczyszczanie destylatu. Do odpowiedniego i skutecznego przeprowadzenia procesu filtracji nastawu wykorzystuje się węgiel aktywny. Otóż materiał ten posiada doskonałe właściwości adsorpcyjne, co oznacza, że posiada dużą zdolność wchłaniania różnego rodzaju niepożądanych substancji. Mowa tu o szkodliwych związkach, jakie mogą znajdować się w alkoholowym destylacie. Pozostawione sprawią, że nasz trunek będzie posiadał przykry smak i aromat


Właściwości węgla aktywnego


Ze względu na swoją unikalną, porowatą strukturę, węgiel aktywny posiada wyjątkowo mocne zdolności adsorpcyjne. Właśnie z tego powodu przez wieki używany był w medycynie. Obecnie węgiel aktywny w formie specjalnego granulatu wykorzystywany jest powszechnie do oczyszczania destylatów alkoholowych ze związków zapachowych, które psują smak trunku. Węgiel aktywny z łatwością pochłonie te zapachy, przez co otrzymamy czysty alkohol wolny od niepożądanych aromatów, które w negatywny sposób mogą przełożyć się na smak i jakość wysokoprocentowych trunków. Pamiętajmy, że proces oczyszczania alkoholu najlepiej przeprowadzić, kiedy jego moc nie przekracza 45%. Wynika to z tego, że im wyższa zawartość alkoholu, tym ciężej oddzielić od niego zanieczyszczenia. Co więcej, przy użyciu węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być jak najniższa. Przyjmuje się, że do oczyszczenia 1 litra spirytusu potrzeba 50 gram. węgla aktywnego, co należy wziąć pod uwagę, kupując ilość węgla.


Jak wybrać?


Na rynku znajdziemy wiele odmian węgla, jednak za najpopularniejsze marki na rynku uchodzą Storms, Fantom, Coobra, BG09. Między sobą różnią się one stopniem absorpcji i surowcem, z którego został wytworzony. Największą powierzchnię absorpcji, czyli 1150 m2/g, ma węgiel Storms, który produkowany jest z drewna kokosowego. Pozostałe węgle wytwarzane są z węgla kamiennego a ich stopień absorpcji wynosi od 1000 do 1100 m2/g.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!